26 Mayıs 2016 Perşembe

Zombie Makine Üzerinden Hedefe Yönelik Tarama ve Bilgi Toplama

Saldırganlar kurban olarak gördüğü hedefe yönelik saldırı yapmak, zarar vermek ve bilgi toplamak gibi amaçlarını yerine getirmek için bir çok yöntemi uygulamaktadır.

İlk adım olarak da hedef hakkında bilgi toplama yöntemini söyleyebiliriz. Bilgi toplama işlemini yerine getirmek için hedefe yönelik taramalar yapılır. İşte bu tarama yöntemlerinden biri olan ve en popüler olan Nmap taramasının tarama türlerinden biri de IdleScan dir.

IdleScan : Hedef makineye yönelik yapılan tarama esnasında, taramayı başlatan kaynak makinenin (saldırganın) aktif rol oynamadığı tarama türüdür. Kaynak makine "Zombie" olarak adlandırdığımız makineler üzerinden kurbana - hedef makineye yönelik tarama gerçekleştirir ve bilgi toplamaya çalışır. Yapmış olduğu tarama esnasında Wireshark gibi network sniffer araçlarıyla gözlem yapıldığında paketlerin saldırgan makineden değil Zombie makineden Hedef Makineye gittiği bilgisi gözlemlenebilir.

IdleScan Tarama Komutu:  nmap -sI [Zombie Makinenin IP si] [Hedef-Kurban Makinenin IP si]

Aşağıdaki resimlerde uygulamanın resimlerine ulaşabilirsiniz. Yapılan uygulama sanal makineler üzerinden yapılmıştır.

1.) Saldırgan ilk adım olarak kendi IP sini ve networkteki PC lerin IPsini öğrenmek için ifconfig ve nbtscan komutlarını kullanmaktadır. Uygulama tek bir pc üzerindeki sanal makineler ile yapıldığı için nbtscan  taraması yapıldı.

Saldırganın IP: 192.168.150.136
Kurban PC IP: 192.168.150.128
Zombie PC IP: 192.168.150.130


3) Tarama sonucunu beklerken Wireshark üzerinden yapmış olunan network sniffte taramanın Zombie makinenin IP si üzerinden Hedef Makineye yapıldığı bilgisine ulaşılabilinir.


nmap.org adresinde IdleScan taramasını aşağıdaki şekilde göstermiştir.

      the attacker(Saldırgan)
     the zombie(Zombie Makine)
     the target(hedef-kurban)

1) Hedefin portu açıksa;


2) Hedefin portu kapalı ise;


3) Hedefin portu filtreli ise;
[1] https://nmap.org/book/idlescan.html

siberhat@gmail.com