27 Ağustos 2015 Perşembe

Omuz Sörfü

Omuz sörfü sosyal mühendislik yöntemlerinden biridir. Sosyal Mühendisliği açıklamak gerekirse; insanlar arasındaki iletişimdeki ve insan davranışındaki açıklıkları tanıyıp, bunlardan faydalanarak güvenlik süreçlerini atlatma yöntemine dayanan müdahalelere verilen isimdir. [1]

Omuz sörfü denildiğinde aklınıza ilk ne gelir? Kısa bir süre düşündüğümüzde omuz sörfü aslında aklımıza gelen şeyden çokta farklı değil. Omuz sörfünü araştırdığımızda tanımlarda "Şifre yazılırken ya da erişim kısıtlı sistemlere erişilirken saldırıların izlenmesi" diye açıklamalarla karşılaşmaktayız.

Peki günlük hayatta omuz sörfüne nasıl maruz kalıyoruz?

1. İşyerinde illaki meraklı ya da kötü niyetli olarak omuz sörfü gerçekleştirmeye çalışan insanlar vardır. Bu kişiler; iş arkadaşlarımız, amir ve müdürlerimiz, işyerine dışarıdan gelen kişiler vb. olabilir.


2. Cafede otururken, restaurantta yemek yerken, bankta arkadaşınızı beklerken, otobüste yolculuk ederken yanınızda oturan yada arkanızdaki kişiler tarafından size omuz sörfü yapılabilir. Çoğunluk anlık mesajlaşmalarınızı okumaya çalışırlar, facebookta incelediğiniz bildirilere, twitterdan okuduğunuz tweetlere göz atarlar. İletişim bilgilerinizi, facebooktaki adınızı, telefon numaranızı, mesajlaştığınız kişinin adını (acaba sevgilisiyle mi konuşuyor merakından dolayı) öğrenmeye çalışır. Ayrıca omuz sörfü ile kötü niyetli kişilerin elde edebileceği daha kritik bilgilerde olabilir.3. Kredi kartı veya bankamatik kartı hırsızlığı öncesi kartın şifresini öğrenmek için denenen yöntemlerden biri de omuz sörfüdür.ATM lere para çekmeye gittiğimizde ya da işlem yapmaya çalıştığımızda yanımızdaki atmde işlem yapmaya çalışan ya da arkamızda sıra bekleyen kişi tarafından omuz sörfüne maruz kalabiliriz. Bu kişiler bizim kart bilgilerimizin yanı sıra kart şifremizi, hesabımızdaki para miktarını ve diğer bilgilerimizi öğrenebilir.Omuz sörfüyle ilgili daha birçok örnekler vardır. Peki omuz sörfüne karşı ne gibi önlemler alabiliriz?

1. Sizden başka birinin ortamda bulunduğu durumlarda şifrenizi girmeyin. Zaruri durumlarda hızlı bir şekilde tuşlara basınız.[2]

2. Yanınıza gelen kişiler olduğunda ve başkasının görmemesi ya da paylaşmamanız gereken şeyler olduğunda önlemler almanız gerekir. Eğer ekranı değiştirmeye zamanınız yok ise monitörü tamamen kapatabilir, masanızdaki evrakların ters yüzünü çevirebilir ya da nazikçe müsaade etmesini isteyebilirsiniz.


3. ATM lerde işlem yapmak için gireceğiniz şifrenizi elinizle saklamaya çalışabilir ya da atm ye daha da yaklaşarak diğer kişilerin görüş açısını daraltabilirsiniz. 


4. Aşağıdaki resimdeki gibi kendi yaratıcılığınız doğrultusunda önlemler alabilirsiniz.
Saygılarımla[1] https://www.bilgiguvenligi.gov.tr/sosyal-muhendislik/sosyal-muhendislik-saldirilari-3.html
[2] Granger S., Social Engineering Fundamentals, Part I: Hacker Tactics, SecurityFocus Infocus, Article No: 1527. 2001.